SKARBY WYCIĄGNIĘTE Z LAMUSA

Utworzono dnia 12.03.2020

Jan Paweł II powiedział:,, „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Aby wypełnić zadanie postawione przez Wielkiego Polaka i poznawać przeszłość rodziny, uczniowie klasy IV a  na lekcjach języka polskiego i zajęciach pozalekcyjnych realizowali projekt ,,Wyciągnięte z lamusa...". Celem projektu było poszukiwanie pamiątek rodzinnych po swych przodkach. Dzieci poznawały przeznaczenie przedmiotów.

W realizację przedsięwzięcia włączyły się całe rodzinny dzieci z klasy IV a. Zgromadzono ponad  80 eksponatów. Każda pamiątka  rodzinna została opisana.  Wystawę można oglądać w sali nr 7.

Tytuł ,,Najlepszego poszukiwacza pamiątek rodzinnych" otrzymuje OLIWIA CYBULSKA, która przyniosła 24 eksponaty.

II miejsce uzyskali:  Gabriela Koryś  i Maciej Kosiński

III miejsce uzyskali: Oliwia Jędrych, Michał Jędrych, Nadia Cybulska i Jakub Kieliszek

Pamiątki po przodkach do klasowej wystawy przynieśli również: Nikola Buczek, Amelia Długoszek, Marcel Filipek i Michał Beczek.

Uczniowie zwracali uwagę na przeznaczenie przedmiotu, materiał,  z którego został wykonany, przybliżony czas użytkowania przez przodków.

Jednym z najstarszych przedmiotów zgromadzonych na wystawie jest samowar pochodzący z roku 1865. Znalazły się też: dzieża, kołowrotek, garnki kamienne, żelazka z duszą, tary, cepy, płocha i wiele innych przedmiotów.

Dzieci zauważyły, że zgromadzone przedmioty wyszły z użycia, tak jak słowa, za pomocą których  je nazwano.

Dzięki temu zadaniu  historia odżyła na nowo, a przedmioty, dziś archaiczne,  dostały nowe życie.

Realizacja projektu pozwoliła na zacieśnianie więzi rodzinnych, rozbudzanie wrażliwości oraz  konieczności dbania o kultywowanie tradycji rodzinnych.

Obowiązek wobec przodków został spełniony! Pamięć o nich wciąż trwa w sali nr 7 i dziecięcych sercach, które wspominają swych dziadków  i pradziadków, ich sposób bycia i funkcjonowania.

Utworzono dnia 12.03.2020, 09:34