Wyjazd na pokazy z chemii i fizyki na UMCS do Lublina

Utworzono dnia 30.09.2019

W środę, 25 września uczniowie kl. VII I VIII wyjechali na pokazy z chemii i fizyki.

Na pokazach oglądaliśmy ciekawe i widowiskowe doświadczenia. Najbardziej podobały nam się eksperymenty kiedy coś wybuchało, dymiło czy świeciło, bardzo interesujący okazał się ciekły azot. Zobaczyliśmy różne reakcje chemiczne. Obserwowaliśmy rozcieńczanie kwasu siarkowego (VI)  z wodą z efektem egzoenergetycznym, reakcję wodorotlenku baru z rodankiem amonu, gdy zlewka przymarzła do listewki, był to przykład reakcji endoenergetycznej, zobaczyliśmy zjawisko fosforescencji i dyfuzji, reakcję kwasu azotowego (V)  z miedzią, silnik odrzutowy wykonany przy pomocy ciekłego azotu, dowiedzieliśmy się równie, że czajnik gwiżdże nie tylko pod wpływem wrzenia wody, ale również wtedy, gdy użyjemy ciekłego azotu, należy utrzymać jedynie różnicę ciśnień.

O godz. 13.00 udaliśmy się na pokazy z fizyki do Instytutu Fizyki. Obserwowaliśmy zjawiska rezonansu, połączenia szeregowe i równoległe żarówek, model prądnicy, panele fotowoltaiczne, a potem rozpoczęły się pokazy na drugiej auli pt. Uff, jak gorąco….Poznaliśmy skale temperatur, dylatometr, pierścień Gravesanda, bimetal, zjawisko konwekcji, siłę dośrodkową, zasadę zachowania pędu, precesję, moment obrotowy.

Po  zakończonych pokazach udaliśmy się w drogę powrotną, po drodze odwiedziliśmy Mc’ Donalda.

Mariola Jeżewska

Utworzono dnia 03.10.2019, 13:05