SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY “SPACER PO LINIE”

Utworzono dnia 31.01.2017

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY „SPACER PO LINIE”

W dniu 10.01.2017 roku aktorzy z Teatru Kurtyna zaprezentowali uczniom gimnazjum przedstawienie profilaktyczne „Spacer po linie”.

Spektakl „Spacer po linie” to przejmująca analiza czasu dojrzewania, kiedy to młodzi ludzie stają wobec konieczności dokonywania wyborów, których głównymi determinantami są rozbudzone emocje. Nieumiejętność ich zrozumienia i zarządzania, potęgowana gniewem, frustracją i rozczarowaniem, z racji niespełnionych potrzeb prowadzi wprost do inicjacji zachowań ryzykownych i dysfunkcyjnych. Bezprzedmiotowa agresja, używki, powielanie wzorców łamiących tradycyjne normy etyczne, moralne i społeczne, poczucie braku odpowiedzialności i brak samoakceptacji - to czynniki, które doregulują i niszczą całą strukturę emocjonalno – psychiczną człowieka. Aby temu zapobiec konieczna jest prezentacja modelu zachowań i ukazanie alternatywnej, właściwej drogi rozwoju.

Elementy profilaktyczno – edukacyjne spektaklu:

• przeciwdziałanie agresji i zachowaniom ryzykownym
  • zarządzanie emocjami
  • umiejętność kontroli stresu
  • rozwiązywanie sytuacji konfliktowych
  • zapobieganie zagrożeniom związanym ze środkami psychoaktywnymi
  • realizacja modelu motyw-decyzja-odpowiedzialność
  • skutki prawne zachowań.

Przedstawienie zostało sfinansowane ze środków Gminnej Komisji d.s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kłoczewie.

Małgorzata Walasek