Sąd nad Pinokiem

Utworzono dnia 01.01.2017

SĄD NAD PINOKIEM

Spotkanie z lekturą nie musi być nudne. Po  raz kolejny przekonali się o tym uczniowie klasy IV a. Po omówieniu lektury „Pinokio” uczniowie wzięli udział  w lekcji dramowej, podczas której oceniali zachowanie głównego bohatera książki Carlo Collodi.

22 grudnia w Szkole Podstawowej w Kłoczewie odbyła się rozprawa sądowa. Oskarżonym był Pinokio- bohater lektury czwartoklasistów.

Pinokio został oskarżony o negatywne zachowanie wobec ojca, lekceważenie obowiązków szkolnych, działanie na niekorzyść wróżki.

Po przedstawieniu zarzutów oskarżony został przesłuchany. Następnie zeznania składali świadkowie - Dżepetto, Wróżka, Chudzielec, Kot, Świerszcz, Lis. Po  wysłuchaniu świadków głos zabrał prokurator. Wskazał na błędy, które popełnił oskarżony, zwrócił uwagę na jego lekkomyślność i naiwność. Uważał, że Pinokio powinien ponieść zasłużoną karę.

W obronie pajaca wystąpił powołany adwokat. Powołał się na dobro, jakie Pinokio wyświadczył. Docenił jego chęć zmiany w chłopca. Mówił o tym, że zaczął się uczyć  i ciężko pracował, aby pomóc Wróżce.

Sąd udał się na naradę. Ogłoszono wyrok, który brzmiał następująco: „Ze względu na zaistniałe okoliczności Pinokio zostaje uniewinniony. Faktem jest jego negatywne zachowanie wobec bliskich. Jednak dążył do zmiany. Biorąc pod uwagę czas, kiedy odbywa się rozprawa, sędzia stwierdził, że każdy może popełnić błędy, jednak ważne, że pajac bardzo chciał zostać chłopcem. Zbliżające się Boże Narodzenie po raz kolejny było czasem magii.”

Uczniowie klasy IV a bardzo zaangażowali się w przygotowanie rozprawy. Reżyserem  naczelnym był Przemek Piątek. To on zadbał o rekwizyty, przydział ról, oprawę sceniczną.

W rolach głównych wystąpili:

Oskarżony Pinokio - Kasia Beczek

Sędzia - Przemek Piątek

Obrońca - Kacper Parzyszek

Prokurator - Damian Lipiec

Świadkowie: Dżepetto - Hubert Polak

Wróżka - Amelka Gruza

Świerszcz - Szymek Gruza

Kot - Wiktoria Surdel

Lis - Paula Kasperska

Woźny sądowy: Tatiana Kiliszek

Karabinierzy: Mateusz Skwarek

Kuba Kosiński

Lekcja, choć niecodzienna, była wspaniałą okazją do poznania pracy sądu oraz wyrażania własnych myśli i przekonań. Każdy mógł zabrać głos w sprawie i ocenić bohatera.

Sąd nad Pinokiem

Utworzono dnia 01.01.2017, 22:57

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.