Ojczyzna...- Polszczyzna...

Utworzono dnia 12.03.2020

21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Jest to okazja do przypomnienia wszystkim Polakom, jak ważną wartością jest język ojczysty. Zwracamy uwagę na fakt, iż język buduje tożsamość narodową, tak ważną w czasach zagrożenia wynarodowieniem, ale również nadrzędną w czasach pokoju. Język wyróżnia nas spośród innych narodowości.

Obowiązkiem każdego obywatela państwa jest dbanie o poprawność językową, przestrzeganie norm językowych oraz poszanowanie dla literatury polskiej.

W tym dniu uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję pogłębiania wiedzy o języku polskim i uwrażliwiania na piękno polszczyzny.

Aby mówić piękną polszczyzną, należy trenować tę umiejętność od najmłodszych lat. Uczniowie klasy IV a uczestniczyli w warsztatach językowych, w ramach których odbyło się kilka konkursów oraz inne zajęcia językowe.

Dzieci miały możliwość spróbowania swoich sił w trudnej sztuce pisarskiej. Układały baśnie, czytały wybrane baśnie znanych autorów oraz trenowały prawidłową wymowę łamańców językowych.

Dzięki warsztatom czwartoklasiści zrozumieli, iż używanie wulgaryzmów świadczy o braku kultury osobistej, kaleczy język, o którego wartość walczyli nasi przodkowie.

Uczniowie klas VII wykonywali ulotki promujące święto JĘZYKA oraz zachęcające do przestrzegania norm językowych. Przedstawiciele klasy VII b odwiedzili młodszych kolegów z edukacji wczesnoszkolnej, aby zachęcić ich do mówienia według zasad, kultury słowa i poszanowania wartości jaką jest język.

Tegoroczna akcja uwrażliwiła uczniów na piękno ojczystej mowy i zachęciła do wzbogacania wiedzy o języku.

Utworzono dnia 12.03.2020, 08:51