Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Utworzono dnia 21.11.2019

20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani z zapisami Konwencji o Prawach Dziecka.

9 i 20 listopada uczniowie klasy IV a uczestniczyli w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez wychowawcę  z okazji obchodów Dnia Praw Dziecka. 20 listopada dzieci przyszły ubrane na niebiesko, by tym propagować hasła głoszone przez organizację humanitarną UNICEF. Symbolem tej organizacji jest kolor niebieski.

Spotkanie rozpoczęto od wysłuchania piosenki ,,O prawach dziecka" w wykonaniu Orkiestry Dni Naszych i obejrzenia teledysku. Na podstawie tych źródeł uczniowie poznali prawdziwe oblicze funkcjonowania dzieci na całym świecie, w różnych kulturach i kręgach. Z teledysku wynikało, że są jeszcze takie regiony , gdzie prawa dziecka są łamane.

Następnie przystąpiono do poznania zapisów dokumentu z roku 1989- Konwencji    o Prawach Dziecka, która dziś obchodzi 30. rocznicę podpisania.

Dzieci obejrzały prezentację przedstawiającą podstawowe artykuły, z których wynikało, że każde dziecko ma prawo do życia, miłości, rodziny, nauki, zabawy, szczęścia.

Ważnym momentem było uświadomienie uczniom, że oprócz praw mają obowiązki wobec rodziców, szkoły, wiary, Ojczyzny. Każde dziecko zrozumiało, że jego zadaniem jest wypełnianie obowiązków.

Na zakończenie została przeprowadzona zabawa polegająca na odciśnięciu dłoni na planszy drzewa i zapisaniu jednego z praw, które dla dziecka byłoby priorytetem.

Każde dziecko w dowód szacunku i respektowania praw otrzymało niebieski balonik.

Utworzono dnia 21.11.2019, 10:04