Narodowe Czytanie 2019

Utworzono dnia 17.09.2019

Już po raz szósty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji promującej czytelnictwo organizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kłoczewie.

W roku 2019 akcja ogólnopolska Narodowe Czytanie odbyła się po raz ósmy. Z tej okazji organizatorzy akcji pod honorowym patronatem pary prezydenckiej zaproponowali  do lektury 8 nowel polskich.  Wśród utworów znalazły się między innymi ,,Katarynka" Bolesława Prusa i ,,Sachem" Henryka Sienkiewicza.

Każde z dzieł to wspaniałe źródło tradycji narodowych, skarbnica polskości i moralności. ,,Katarynka" emanuje empatią, altruizmem i filantropią.

W realia wieku XIX wprowadzili nas uczniowie klasy VII B, którzy reprezentowali naszą szkołę na forum gminy.

Wspólne czytanie rozpoczął Pan Zenon Stefanowski- wójt Gminy Kłoczew, zakończenie utworu przeczytał Pan Marek Cąkała- przewodniczący Rady Gminy.

Wśród czytających uczennic znalazły się: Amelia Kostyra, Natalia Kwas, Patrycja Polak, Kinga Kowalska, Julia Kiliszek, Zuzanna Paterek, Nikola Bogusz, Julia Żmuda i Weronika Żmuda.

Słuchaczami byli przedstawiciele władz gminnych, uczniowie klas VI, VII,VIII wraz z nauczycielami, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i Klubu Emeryta i Rencisty ,,Radość".

Imprezę uświetnił występ kataryniarza Pana Tadeusza Barankiewicza  z Woli Rębkowskiej. Uczestnicy spotkania mieli możliwość na żywo spotkać się z kataryniarzem i dźwiękami katarynki.

Drugą lekturą dnia był ,,Sachem" Henryka Sienkiewicza czytany przez emerytowane nauczycielki naszej szkoły Panią Czesławę Zalech i Panią Elżbietę Pleskot. Nowela uświadomiła wszystkim współczesnym Polakom, że Ojczyzna jest wartością nadrzędną i nikomu nie wolno o niej zapominać.

Dzisiejsze spotkanie było dowodem na to, że literatura będzie trwać wiecznie, gdyż zawsze znajdą się czytelnicy- pasjonaci, którzy idąc śladami pisarzy będą krzewić polskość, rozbudzać miłość i szacunek do drugiego człowieka.

Utworzono dnia 17.09.2019, 19:36