Jaki zawód wybrać...?

Utworzono dnia 08.04.2019

Jaki zawód wybrać...?

Przed dylematem wyboru szkoły średniej, a co za tym idzie wyboru przyszłego zawodu stanęli uczniowie klasy III gimnazjum. By podjęcie decyzji było łatwiejsze, uczniowie klasy III a  spotkali się z Panią Beatą Rudnik- psychologiem, pracownikiem Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Rykach.

Wybór szkoły średniej to pierwsza ważna decyzja w życiu młodego człowieka. Choć do podjęcia pracy w wymarzonym zawodzie jest jeszcze daleko, to jednak wybór kierunku kształcenia na tym etapie też odgrywa rolę znaczącą.

Podczas spotkania uczniowie rozwiązywali test zainteresowań i skłonności,  który pomaga określić predyspozycje zawodowe, wskazać zainteresowania  i preferencje zawodowe.

Uczniowie po przeanalizowaniu wyników mogli określić, jaki typ zawodu mogą w przyszłości wybrać. Większość dziewcząt wybrałaby zawód typu człowiek- człowiek ( nauczyciel, lekarz, pielęgniarka, pracownik socjalny), chłopcy zaś człowiek- technika ( mechanik, informatyk), człowiek- przyroda ( rolnik, weterynarz, leśnik).

Wspólnie określano zalety i wady danego zawodu oraz wskazywano na przeciwności w podjęciu danej pracy.

Pani  psycholog odpowiadała na pytania przygotowane przez uczniów dotyczące zawodu psychologa i psychoterapeuty.

Na zakończenie spotkania uczniowie obejrzeli film, którego zadaniem było ułatwienie podjęcia decyzji dotyczącej wyboru szkoły.

Utworzono dnia 08.04.2019, 08:28